OrganCompetition.ru - Mikael Tariverdiev International Organ competition
OrganCompetition.ru - Mikael Tariverdiev International Organ competition
OrganCompetition.ru - Mikael Tariverdiev International Organ competition
OrganCompetition.ru - Mikael Tariverdiev International Organ competition
 

Winners

X competition (2017)

First Prize - Zita Nauratill (Hungary)

Second Prize - Mansur Yusupov (Russia)

Third Prize - Maria Lesovichenko (Russia) / Krzysztof Musial (Poland)

Diploma - Tyler Boehmer (USA)

Special Prize "For the Best Interpretation of Mikael Tariverdiev’s Music" - Tyler Boehmer (USA)

Special Prize, instituted by Mr. Nikolay Tzukanov - Zita Nauratill (Hungary)

«Russia’s Hope», Special Prize, instituted by Mr. Gr. Boos - Vladimir Korolevsky (Russia)


IX competition (2015)

1st prize and title of Laureate: Ikuyo Mikami (Japan)

2nd prize and title of Laureate: Lukas Euler (German)

3rd prize and title of Laureate: Antonio Di Dedda (Italy) and Maria Lebedeva (Russia)

Special prize For Best Interpretation of Mikael Tariverdiev works: Ikuyo Mikami (Japan)

Diploma and Awardee title: Vladimir Skomorokhov (Russia)

Diploma and Awardee title: Heji An (South Korea)


VIII competition (2013)

1 Prize – Alina Nikitina (Russia)

2 Prize – Michał Kocot (Poland)

3 Prize – Katelyn Emerson (USA)

Diplomas - Jonathan Gregorie (USA), Mariam Haiawi (Germany), Maria Lebedeva (Russia)

Special Prize for the best performance of Mikael Tariverdiev’s music - Michał Kocot (Poland)

Hope of Russia Special Prize, instituted by George Boos was divided between Olga Papykina and Anna Ivanova

Vera Tariverdieva’s Special Prize "Faith, Hope and Love" – Julie Pinsonneault, Canada

VII competition (2011)

1 Prize – not awarded

2 Prize – Christian Drengk (Germany)

3 Prize – was divided between Baptiste-Florian Marle-Ouvrard (France) and Dina Ikhina (Russia)

Diplomas - Antonina Krymova, Aleksandra Stashenko (Russia), Leila Akshpekova (Kazakhstan)
Special Prize for the best interpretation of Mikael Tariverdiev’s music - Dina Ikhina (Russia)

Hope of Russia Special Prize, instituted by George Boos – Natalia Mikhailova (Russia)

Vera Tariverdieva’s Special Prize "Faith, Hope and Love" – Ioanna Solomonidou, Greece

VI competition (2009)

1 Prize – Daria Burlak (Russia)

2 Prize – Jean-Baptiste Dupont (France) and Moritz Schott (Germany)

3 Prize – Tatiana Lukianova (Russia)

Diplomas - Taras Baginets (Ukraine)

Special Prize for the best interpretation of Mikael Tariverdiev’s music - Tatiana Lukianova (Russia)

Hope of Russia Special Prize, instituted by George Boos was divided between Aleksandr Novosiolov and Aleksey Vylegzhanin

Vera Tariverdieva’s Special Prize "Faith, Hope and Love" – Luka Gadelia (Abkhazia)

V Competition (2007)

1 Prize – Robert Horton (USA)

2 Prize – Jens Amend (Germany)

3 Prize – Yulia Yufereva (Russia)

Diplomas - Anna Karpenko, Anna Kalinkina (Russia), Taras Baginets (Ukraine)

Special Prize for the best interpretation of Mikael Tariverdiev’s music - Anna Karpenko (Russia)

Hope of Russia Special Prize, instituted by George Boos – Kristina Rotayeva (Russia)

Vera Tariverdieva’s Special Prize "Faith, Hope and Love" – Eleni Keventsidou (Greece)

IV competition (2005)

Istvan Matyas (Hungary)
First Prize
Special Prize for the best interpretation of Mikael Tariverdiev’s music, Special Prize of the International Organ Festival in Tallinn, Special Prize of Sverdlovsk Philharmonic Society

Taras Baginets (Ukraine)
Second Prize

Aare-Paul Lattik (Estonia)
Third Prize, Special Prize of the Shostakovich Philharmonic Society of St. Petersburg

Hiroko Innoue (Japan)
Diploma, Special Prize of Mass-Media, instituted by the Duny TV Channel, Special Audience Prize, Special Prize “Faith, Hope and Love”

Daniel Prajzner (Poland)
Diploma, Special Prize of the Art of the Good Foundation

Evgenia Semeina (Russia)
Special Prize «Hope of Russia», instituted by Gorge Booss

Natalia Riabkova (Russia)
Special Prize of the Governor of Kaliningrad Region

III competition (2003)

First prize, Special Prize instituted by Foundation Art of the Good
Ivetta Apkalna (Latvia)

Second prize
Dmitriy Bondarenko (Russia)

Third prize
Milena Arutiunova (Russia)

Third prize and Special prize of St.Petersburg Philharmonic Society, Special prize for the best interpretation of Mikael Tariverdiev’s music
Andrey Bardin (Russia)

Special Diploma
Venera Seitbattalova (Kazakhstan)

II competition (2001)

First prize
Lada Labzina (Russia)

Second prize
Krzysztof Lukas (Poland)

Second prize
Pavel Kohout (Czech Republic)

Third prize, special prize of St. Petersburg Philharmonic Society, Diploma and Special prize for the best interpretation of Mikael Tariverdiev’s music
Andrea Boniforti (Italy)

Diploma - Oksana Fadeyeva (Russia), Irina Tseytlina (Russia)

I competition (1999)

First prize
Jean-Pierre Steijvers (the Netherlands)

Second prize
Marina Nevskaya (Russia, Moscow)

Third prize, special prize of St. Petersburg Philharmonic Society
Ekaterina Melnikova (Russia, Moscow)

Diploma and Special prize for the best interpretation of Mikael Tariverdiev’s music
Radosław Marzec (Poland)